Renowacja elementów kamiennych

Uzupełnianie ubytków

Korzystając ze szpachli poliestrowych i żywic epoksydowych o różnej gęstości fIrmy AKEMI oraz bazując na wieloletnim doświadczeniu w branży możemy wykonywać uzupełnianie ubytków, które stają się praktycznie niewidoczne. Powoduje to, że takie procesy jak np. szlifowanie stają się jeszcze bardziej efektywne. Płaszczyzna staje się jednolita i daje nam niezapomniane wrażenia wizualne.

Flekowanie

W trakcie prac renowacyjnych pojawia się często konieczność uzupełnienia elementów zdobniczych wykonanych z kamienia. Flekowanie jest możliwe do zrealizowania, gdy jest w dyspozycji kamień, z którego zostały wykonane naprawiane elementy a uzupełnienia wymagają fragmenty o prostym kształcie, o łatwym do odtworzenia rysunku. 

Uzupełnianie ubytków mineralną zaprawą naprawczą

Naprawę polegającą na uzupełnieniu ubytków kamienia można wykonać po oczyszczeniu powierzchni za pomocą piaskowania albo hydropiaskowania, Przed przystąpieniem do właściwych prac, należy dobrać gotową masę naprawczą pod względem koloru lub struktury (program firmy Remmers). W przypadku nietypowych kamieni, aby lepiej dobrać kolor można dodatkowo sięgnąć po pigment proszkowy.

Naprawa gzymsów

Gzymsy, profilowane obramowania otworów są elementami ulegającymi najszybciej uszkodzeniom, na których mogą pojawiać się wykwity korozyjne z racji wysunięcia poza lico elewacji i gorszego zabezpieczenia przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych. W takim przypadku do naprawy wykorzystujemy przeznaczone masy do obiektów zabytkowych, do renowacji zawilgoconych i zasolonych elementów. Mogą być stosowana na dużych powierzchniach oraz do miejscowych napraw, na podłożach o niewielkiej wytrzymałości, o niskim, średnim i wysokim stopniu zasoleniu. Dodatek mączki trasowej zapewnia dobre właściwości robocze oraz ogranicza możliwość powstawania wykwitów solnych.
Przed przystąpieniem do naprawy.

Zabezpieczenie naprawionych powierzchni

Po naprawieniu elementów zabezpieczamy powierzchnie przed bezpośrednim oddziaływaniem czynników atmosferycznych, a zwłaszcza wody opadowej. Można to zrobić przy użyciu impregnatów hydrofobowych firmy Remmers lub Akemi. Preparaty te nadają się do zabezpieczania fasad budynków, w tym obiektów zabytkowych. Może być też używany do zapobiegania: wykwitom, uszkodzeniom powodowanym przez mróz, rozwojowi glonów i mchów na elewacjach.

Preparat zapewnia skuteczną hydrofobową impregnację podłoży, nawet w przypadku występowania na ich powierzchni pęknięć włosowatych o szerokości do 0,2 mm. Impregnat nanosimy natryskowo lub wałkiem aż do nasycenia podłoża w taki sposób, aby impregnat tworzył zacieki długości ok. 50 cm. Po naniesieniu preparat wnika głęboko w podłoże i reaguje, co powoduje hydrofobizację porów powierzchniowych i kapilar. Aby uzyskać odpowiednią głębokość penetracji, preparat nakładać przynajmniej dwa razy. Następną warstwę nanosić przed wyschnięciem poprzedniej.